Politikos virtuvė

Birutės Vėsaitės tinklaraštis apie politiką

Turto perskirstymo iššūkis

MINIMUMAS: minimali alga Liuksemburge yra... 6070 Lt.

Ekonominio augimo vaisiai nėra tolygiai paskirstomi tarp dirbančiųjų, o pastaroji krizė dar labiau pagilino prarają tarp turtuolių ir vargšų. Juk nenormalu, kai pusę pasaulio turto valdo daugiau negu 1000 žmonių, o likusiems 7 milijardams lieka pasidalinti kitą pusę. Net nepadoru, kad pasaulyje vienas individas uždirba milijoną kartų daugiau nei kitas jo tėvynainis. Lietuvoje šis skirtumas kur kas kuklesnis – tik 224 kartai, tačiau ir tai yra nenormalu. Ekstremizmas pajamų dydyje yra labai pavojingas, nes šie nenormalūs skirtumai sukuria didžiulę įtampą visuomenėje ir gresia visuomenės sanglaudai. Šiandien darbo vietos ir išsilavinimo turėjimas dar nereiškia, kad dirbantysis negyvens skurde. Nors 8 proc. europiečių ir dirba, bet skursta. Labai kilnus Europos Komisijos siekis yra iki 2020 m. sumažinti skurdą 20 proc.

Todėl Vyriausybei ir politikams reikia rodyti mažiau egoizmo ekonominiuose reikaluose. Minimalios algos reguliavimas, progresinių mokesčių įvedimas yra puiki priemonė mažinti dirbančiųjų skurdą, skirtumus tarp turtuolių ir vargšų visuomenėje. Minimali alga Liuksemburge yra 1758 eurų, Lietuvoje – 232 eurų. Įvertinus pirkimo galią skirtumas tarp Liuksemburgo ir Lietuvos minimalios algos yra beveik 8 kartai.

Manau, kad mokėti dirbančiajam minimalią algą už kvalifikuotą darbą yra socialinis nusikaltimas, nes iš vienos pusės žmonės įdarbinami už pačią žemiausią algą, o po to jie vis tiek turi būti remiami per socialinės paramos sistemą, kad išgyventų. Kyla natūralus klausimas, kodėl valstybė drauge su visais mokesčių mokėtojais turi netiesiogiai remti verslą būtent tokiu būdu. Beje, kas pagalvojo apie dirbančiųjų, bet neišgalinčių išgyventi be socialinės paramos, žmogiškojo orumo pažeidimą?

Prevencinė priemonė, mažinanti skirtumus tarp turtingų ir vargšų, yra progresinių mokesčių sistema. Diskusija – reikia progresinių, ar nereikia – yra ideologinė, todėl natūralu, kad joje dalyvaujantieji išreiškia daugybę įvairių nuomonių įvairiais aspektais (žr. Rokiškį, R. Šimašių, A. VasiliauskąD. Mituzą, N. Jasinavičių, A. Sysą, S. Burbienę, K. Leontjevą, kt.).

Tačiau mano principinė pozicija yra tokia: vienas litas varguolio kišenėje reiškia daug daugiau, nei turtuolio. Turtingieji visuomenės nariai gali nusipirkti sveikatos paslaugas, nupirkti švietimo paslaugas savo vaikams, įsigyti savo parkus. Todėl jie sako – sveikatos, švietimo paslaugos turi būti privatizuotos, miškai – privatūs ir aptverti tvorom. Reikia pripažinti, kad ir politinė įtaka turtingų žmonių kur kas didesnė negu nei varguolių. Tačiau visuomenei reikia vienybės ir pagaliau lėšų biudžete investicijoms į inovacijas, švietimą, būti geriau pasiruošus rytdienos darbo vietoms. Todėl viena kita šimtinė mokesčiams iš turtingųjų kišenės jų tikrai nenuskurdins, o ir laimingesniais jų nepadarys. Net JAV prezidentas B.Obama rimtai svarsto galimybę apmokestinti savo šalies turtuolius.

Politiškai neišmintinga palikti žmones skurde. Nusivylę ir alkani žmonės ieško atpirkimo ožių, pakelia ranką prieš visuomenės silpniausius, ignoruoja rinkimus, o tai jau tampa rimta grėsme demokratijai.

Jei jums patiko šis straipsnis,
užsisakykite mano RSS srautą!

7 komentarai straipsniui “Turto perskirstymo iššūkis”


 1. Dalius sako:

  Smalsu, o nuo kokios algos (darbo užmokesčio) vadinamas turtuoliu ?

  (jei siūlai progresinius mokesčius tikiuosi žinai ką jie reiškia).

  Ir nuo kokių pajamų Lietuvoje siūlytum progresinius mokečius. nuo 1000Lt ? 3000? O gal nuo milžiniškos 1000 eurų sumos (prieš mokesčius) ?

  Pasiskaityk Kuodį. Jis neseniai rašė kad ir taip pas mus progresinė mokesčių sistema. Dar pasidomėk kiek ir kokius mokesčiu moka tautiečiai.

  Gal geriau plėsti mokestinę bazę ?

  Ir pabaigai… nesusimastei, kodėl visi taip ir taikosi į darbines pajamas, nors tie išvardinti pasaulio turtingieji jų neturi ar turi labai mažai. Nėra sunku turtingam žmogui permesti pinigus iš šalies į šalį ar vietoj algos išsimokėti dividentus… Kaip visada labiausiai nukentės..

  • Rokiškis sako:

   Kuodis yra vienas iš tų, kurie pasakoja, kad pakanka Sodros bei NPD ir tai progresija, bet vaizduoja, kad nepastebi IDV regresijos ar to, kad kapitalas įšaldomas. Tad vargu, ar pasiūlymas pasiskaityti Kuodį neša savyje argumentacijos.

   O dėl dividendų – jų apmokestinimas LT yra žymiai mažesnis už įprastas pajamas, t.y., niekas nepermetinės.

   • Nerius sako:

    Yra šalių kur pelno mokestis 0… Ir dividendų mokesčiai normalūs.
    Kapitalas dabar labai judrus.

 2. Paulius sako:

  Na aš irgi esu už visokį socialinį teisingumą ir pan., bet įrašas be jokių rimtų argumentų ir labai kvepia politiniu populizmu.
  Grubiai tariant žmogus uždirba tiek, kiek pats jaučiasi vertas – jei esamas darbas jo netenkina jis renkasi kitą darbą (kitą šalį) ir viskas. Gal skambės žiauriai, bet jei dirbi už minimumą ir verki tai tik pats ir esi kaltas – galimybių užsidirbti daugiau yra pilna ne tik Anglijoje, bet ir pas mus. Bet juk daug lengviau yra nieko nedaryti ir svaigti apie visokius „perskirstymo iššūkius“…
  Nuotraukos komentaras išvis absurdiškas, na tai ir važiuokit visi į tą Liuksemburgą jei ten tokia didelė MINIMALI alga

 3. ProjekcinisKliedesys sako:

  Ir dar persiskaitykit idemiai si http://www.commonsense.lt/2011/04/18/robino-hudo-mokesciai-2/


Trackbacks/Pingbacks

 1. Politikos virtuvė | Kubiliau, neklijuokite mums akių cukrumi 02 05 11
Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos